مجله روانکاری صنعتی ایران
  منوی سایت

انتخاب روغن موتور مناسب

صفحه نخست / سرفصل مقالات / خودرو / انتخاب روغن موتور مناسب
واژه نامه تخصصی روغن

انتخاب روغن موتور مناسب

انتخاب روغن موتور بر اساس دو پارامتر مهم که از مشخصه های الزامی روغنهای موتور می باشند انجام میگیرد. این پارامترها API و SAE دو استاندارد جهانی برای تمامی روغنهای موتور و دو نشانه معروف بر روي بسته بندي تمام روغنهاي موتوري بنزيني و ديزلي هستند که به همراه دفترچه راهنماي خودرو، شما را به سمت انتخاب روغن موتور مناسب هدايت خواهد كرد.


Motor Oil Selection (www.lubescience.com)

API بیانگر سطح کیفیت روغن موتور و خلاصه شده American Petroleum Institute می باشد که روغنهای موتور را بر اساس این که در موتورهای دیزلی و یا در موتورهای بنزینی مصرف می شوند طبقه بندی می نماید. به عنوان مثال روغن موتور با نشانه API SL در موتورهای بنزینی و API CH-4 در موتور های دیزلی قابل استفاده می باشد. هر کدام از این روغنها نیز بر اساس یکسری مشخصات، که با در نظر گرفتن سوخت مورد استفاده در خودرو، آلیاژهای مورد استفاده در ساخت موتور و الزامات زیست محیطی می باشد، توسط استاندارد API تعیین شده است و سازندگان روغن موتور نیز ملزم به رعایت آن هستند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به این مقاله رجوع کنید


SAE بیانگر درجه گرانروی روغن موتور و خلاصه شده Society of Automotive Engineers می باشد. این انجمن روغن های مورد استفاده د رموتور را بر اساس گرانروی و یا ویسکوزیته آن طبقه بندی می نماید. بر اساس این استاندارد روغن موتور می تواند تک درحه ای (مانند SAE 40 و SAE 10W) و یا چند درجه ای (مانند SAE 20W-50 و SAE 10W-40) باشد. اما امروزه در اکثر خودروهای جدید روغن موتور از نوع چند درجه ای استفاده می شود. این انجمن طی استاندارد SAE j300 یکسری مشخصاتی را با توجه به درجه گرانروی روغن برای آن قائل شده است که با رعایت این استاندارد در ساخت روغن موتور، قابلیت کاربرد در محدوده دمای کارکرد موتور را خواهد داشت. همچنین سال ساخت و تکنولوژی طراحی و ساخت موتور نیز تعیین کننده می باشد. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به این مقاله رجوع کنید


پس از آشنایی با مفاهیم فوق، اولین مرحله در انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو، مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو می باشد. تمامی سازندگان خودرو با توجه به تکنولوژی ساخت موتور و همچنین دمای کارکرد موتور، درجه گرانروی مناسب جهت روغن موتور قابل استفاده را در دفترچه راهنمای خودرو اعلام می کنند. که این انتخاب با توجه به قابلیت تشکیل فیلم روانکار پایدار در بین قطعات و بهینه سازی مصرف سوخت می باشد. همچنین در دفترچه راهنمای خودرو سطح کیفیت قابل استفاده نیز پیشنهاد شده است که با درنظر گرفتن خاصیت ضد سایش، پایداری اکسیداسیونی و حرارتی، خاصیت پاک کنندگی و معلق سازی آلاینده ها، سازگاری افزودنی ها با مبدل های کاتالیستی و ملاحظات زیست محیطی می باشد.


به عنوان مثال خودرو تندر 90 را در نظر بگیرید. طبق دفترچه راهنمای خودرو که در تصویر زیر مشاهده می شود روغن موتور قابل استفاده در این خودرو بایستی دارای سطح کیفیت API SL و درجه گرانروی SAE 10W-40 باشد.

Motor Oil Selection (www.lubescience.com)

اگر چنانچه به دفترچه راهنمای خودرو دسترسی ندارید می توانید به وبسایت ایران کارترز مراجعه و پس از انتخاب نوع خودرو، روغن موتور مناسب برای خودروی خود را بیابید.


مجله الکترونیکی روانکارها (بروز شده در 95.12.08)