مجله روانکاری صنعتی ایران
  منوی سایت
صفحه روغنهای صنعتی
صفحه نخست / سرفصل مقالات / روغنهای صنعتی
واژه نامه تخصصی روغن
مراقبت وضعیت روغنهای توربین
دو نوع عمده توربین های ثابت که در صنعت تولید انرژی استفاده می شوند عبارت است از توربینهای بخار و توربینهای گاز. روانکاری در هر دو نوع یکسان است اما تفاوتهای مهمی نیز وجود دارد از جمله اینکه روغنهای توربین گازی به طور موضعی تحت دمای بالاتری قرار می گیرند و احتمال آلودگی با آب در آنها کمتر است.
فرمولاسیون و افزودنی های روغن های کمپرسور
فرمولاسيون روغن هاي كمپرسور مي تواند بر حسب نوع كمپرسور و نوع گاز متراكم به طور قابل توجهي تغيير كند. براي مثال، روغنهاي معدني معمولا براي متراكم كردن گاز طبيعي استفاده نمي شود زيرا گاز طبيعي در روغن معدني محلول مي باشد.
نقش بحراني افزودني ها در روانكاري
افزودني ها تركيبات معدني يا آلي هستند كه در روغن حل و يا پراكنده مي شوند. آنها بر حسب نوع كاربرد نوعا در محدوده بين 0.1 تا 3 درصد حجم روغن قرار دارند. اگر آلاينده ها از قبيل كثيفي و چرك، سيليس و آب وارد سيستم شوند افزودني ها به آنها چسبيده و باعث ته نشيني در ته مخزن يا خروج توسط فيلتراسيون مي شوند.
انواع کمپرسورها در صنعت
کمپرسورها، فشار هوا يا هر ماده‏ي گازي شکل ديگر را در طول يک يا چند مرحله افزايش داده و انرژي را به گاز يا هوا منتقل مي‏کنند. در نتيجه‏ي کاهش حجم گاز فشرده شده، دما و چگالي آن افزايش مي‏يابد. کمپرسورها به دو دسته‏ ي کلي کمپرسورهاي جابجايي و کمپرسورهاي ديناميکي تقسيم مي‌شوند.
افزودني هاي روغنهاي گردشي و روغنهاي توربين
افرمولاسيون انواع مختلف روغنهاي روانكار مورد استفاده در صنعت شديدا وابسته به نوع كاربرد آن مي باشد. در اين مقاله فرمولاسيون و روغنهای توربین مورد مطالعه قرار گرفته است.
فهرست مقالات
تعداد آیتم ها :
انتخاب صفحه: