مجله روانکاری صنعتی ایران
  منوی سایت
روغن‌های فلزكاري
واژه نامه تخصصی روغن

روغن‌های فلزكاري

مهمترين هدف‌ فرآيندهاي فلزکاري، بوجود آوردن شکل‌هاي جديد با استفاده از قطعات فلزي است. بطور کلي اين فرآيندها شامل تماس دو قطعه‎ي فلزي يعني ابزار و قطعه‌کار مي‌باشد. اين تماس‌ها هم شامل جريان پلاستيک گونه‌ي قطعه‎كار تحت فشار ابزاركار (فرآيند شکل‌دهي فلزها) و هم شامل بوجود آوردن يک شکل جديد با استفاده از جداکردن کنترل شده‌ي مقداري از قطعه‎كار، توسط ابزار (عمليات برش فلزات)، مي‌باشد. تغيير شکل پلاستيک گونه‌ي قطعات فلزي به ما اين امکان را مي‌دهد که شکل مطلوب خود را بدون تکه‌تکه کردن قطعه کار بدست آوريم. وقتي شکل موردنظر با جداکردن تکه‌هايي از فلز (قطعه کار)، بصورت تراشه، بدست مي‌آيد، عمليات انجام شده به عنوان عمليات برش شناخته مي‌شود.
در خلق شکل‌هاي جديد از فلزها توسط فرآيندهاي فلزکاري، شاهد پديده‌هايي مثل اصطکاک زياد، دماي بالا و سايش ابزار خواهيم بود. در نتيجه روانکاري در عمليات فلزکاري هم بر ميزان کارايي و اثربخشي فرايندهاي فلزكاري و هم بر بازده کلي عمليات توليد تأثير مي‌گذارد.
در فرآيندهاي فلزکاري با شرايط معمولي، اغلب از رژيم روانکاري هيدروديناميک استفاده مي‎شود. در اين حالت ضخامت لايه‌ي روانکار در محل تماس ابزار تراش و قطعه کار به اندازه‌اي است که از تماس مستقيم دو سطح جلوگيري کند. ضخامت لايه‌ي روانکار در مقايسه با اندازه‌ي ميانگين مولکول‌هاي تشکيل‌دهنده‌ي آن، بسيار ضخيم‌‌تر است، در نتيجه خواص فيزيکي و ماکرسکوپي روغن از جمله گرانروي تأثير بسزايي در کارايي روانکار در چنين رژيمی خواهد داشت.
شرايط سخت‌تر فرآيند فلزکاري، باعث تبديل رژيم روانکاري از هيدروديناميک به روانکاري مرزي مي‌شود. در بعضي کاربردهای فلزکاري شرايط بقدري سخت مي‌شود که ضخامت لايه روانکار در حد ابعاد مولکول‌هاي تشکيل‌دهنده‌ي آن کاهش مي‌يابد. در چنين رژيم روانکاري خواص شيميايي و شيمي‌فيزيکی روانکار اهميت بيشتري مي‌يابد. خواص شيميايي يک روانکار تا حد زيادي به مواد افزودني به کار رفته در آن، بستگي دارد.
وجود لايه‌ی موثر روانکار بين ابزار فلزکاري و قطعه‌کار از جوش خوردن سطوح تماس جلوگيري مي‌کند. در مواردي که روانکار حاوي افزودني‌هاي فشارپذير مي‌باشد، يک لايه‌ي محافظت کننده از واکنش مستقيم مواد افزودني با سطح فلز ايجاد مي‌شود. فرايندهاي فلزکاري که در آنها نياز به روانکاري است به دو دسته‌ي تراشکاري و شکل‌دهي تقسيم‌ مي‌شوند. در هر دوي اين روش‌هاي فلزکاري، سايش ابزار کار از مشکلاتي است که با استفاده از روانکاري از آن جلوگيري به عمل مي‌آيد.

وظايف روغن در عمليات برش
  • روانكاري ابزار و قطعه‎ي كار
  • خنك‎كنندگي و انتقال گرما
  • شستن براده‎ها و تراشه‎ها و تمييزكردن سطح قطعه‎كار و ابزار برش
  • جلوگيري از زنگ‎زدن و جوش‎خوردن سطوح تازه‎ي ايجاد شده توسط برش
مواد فعال موجود در روغن تراشکاري مي‌توانند با سطوح تازه و واکنش‌پذير که در اثر لايه‌برداري ايجاد شده‌اند واکنش داده و از چسبيدن ابزار و قطعه کار جلوگيري به عمل آورند. در آزمايش‌هاي انجام شده توسط ابزار و قطعه‌کار نمونه، نتايج نشان داده است که اين ويژگی تحت تأثير عوامل زير بهبود يافته است:
  • افزايش واکنش‌پذيري مواد فعال موجود در روغن با سطوح فلزي
  • كاهش استحکام برشي لايه‌ي واکنش‌دهنده (کمتر از استحکام برشي فلز اصلی)
  • افزايش خواص نفوذي مناسب مواد فعال موجود در روغن (وزن مولکولي کمتر، فشار بخار بيشتر)
از طرف ديگر يافته‌هاي مربوط به روانکاري و خنک‌کاري نشان مي‌دهد که نمي‌توان اين دو مفهوم را از هم جدا کرد. دگرگوني‌هايي که در ويژگي‌هاي مواد توسط تغييرات دما بوجود مي‌آيد بستگي زيادی به آثار ناشي از اصطکاک دارند. اثر خنک‌کنندگي روغن‌هاي برش به خواص گرمايي اين روغن‌ها بويژه به ظرفيت گرمايي و ضريب انتقال گرما بستگي دارد. از طرف ديگر شرايط جريان روغن‌ها نيز نقش اساسي در فرآيند خنک‌کاري دارد. ضريب انتقال گرما مي‌تواند با توجه به ميزان تبخيرپذيري اجزاي موجود در روانکار برشی، تا حد زيادي دستخوش تغيير شود. چنين پديده‌اي باعث مي‌شود روغن‌هايي که با آب امتزاج‌پذير هستند داراي اهميت ويژه‌اي در روانکاري عمليات برش‌ باشند. به همين دليل روغن‌هاي عمليات برش بطور کلي به دو دسته‌ي روغن‌هاي امتزاج‌پذير با آب و روغن‌هاي بدون آب تقسيم مي‌شوند.

روغن‌هاي امتزاج‌پذير با آب (روغن‌هاي خنک‌کننده)
بيشتر بودن هدايت گرمايي و ظرفيت گرمايي آب از عواملي هستند که اثر خنک‌کنندگي روغن‌هاي امتزاج‌پذير را بهبود مي‌بخشند. تبخيرشدن آب موجود در اين گونه روغن‌ها نيز تأثير زيادي در خنک‌کاري و روانکاري دارد.

تفاوت ويژگي‌هاي گرمايي روغن و آب

metal working fluids (www.lubescience.com)

از نظر حجمي، روغن‌هاي حل‌شونده بزرگترين دسته‌ي روانکارهاي فلزکاري در اروپا و آمريکا هستند. برخلاف روغن‌هاي بدون آب، افزايش کارايي برش، عامل اصلي انتخاب روغن‌هاي امتزاج‌پذير براي عمل روانکاري نمي‌باشد. خنک‌کنندگي و روان‌کنندگي ابزار و قطعه کار مهمترين عواملي هستند که روغن‌هاي امتزاج‌پذير به خاطر آنها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اهميت خنک‌کنندگي به حدي است که اغلب از روغن‌هاي امتزاج‌پذير به عنوان روغن‌هاي خنک‌کننده نيز ياد مي‌شود.

روغن‏هاي برش بدون آب
روغن‏هاي برشی که بيشتر در روش‏هاي سنگ‏زني مته‏کاري عمقي و تراشکاري بدون اضافه‌کردن آب استفاده مي‏شوند، به عنوان روغن‏هاي بدون آب شناخته مي‏شوند. روغن‏هاي بدون آب داراي برتر‏ي‏هايي نسبت به روغن‏هاي امتزاج‏پذير با آب هستند:
  • افزايش طول عمر مفيد ابزار کار
  • پرداخت بهتر سطح در عملياتی که در شرايط سخت و سرعت‏هاي برش کم انجام مي‏شوند.
  • نگهداري ساده‏تر و راحت‏تر روغن
  • افزايش قابل توجه طول عمر مفيد روغن
  • کمترشدن مشکلات خوردگي و زنگ‏زدگي
  • کمترشدن آلودگي ساير سيستم‏هاي روانکاري موجود در محيط کار
ضعف اصلي روغن‏هاي بدون آب در مقايسه با روغن‏هاي امتزاج‏پذير، قدرت خنک‏کنندگي ضعيف‏تر آنها مي‏باشد. اين موضوع در سرعت‏هاي زياد برش، بيشتر به چشم مي‏آيد و تنها مورد استثناء، مته‏کاري با سرعت زياد است که روانکاري مناسب روغن‏هاي بدون آب باعث مي‏شود که گرماي کل توليد شده بسيار کمتر و نياز به خنک‏کاري نباشد. ضعف ديگر روغن‏هاي بدون آب، قابليت آتش‏گيري و خطرهاي ناشي از پخش شدن آنها در فضاي اطراف مي‏باشد.

اهميت گرانروي در انتخاب روغن برش مناسب
گرانروي اکثر روغن‏هاي فلزکاري بين 2 تا 46 سانتي‏استوک است. روغن‏هاي با گرانروي کم براي کاربردهايي مثل تراش‏الکتريکي (Spark Erosion)، سنگ‌زني (Honning) و پرداخت‏هاي بسيار ظريف به کار مي‏روند. روغن‏هاي با گرانروي زياد، معمولا در عمليات سخت برش با سرعت‏هاي برش پائين، مانند برقوزدن (Broaching) و برش‏دنده استفاده مي‏شوند. بطور کلي عمليات برش با نيروي خيلي زياد و برشکاري‏هايي که منجر به توليد تراشه‏ي پيوسته يا بزرگ مي‏شوند، نيازمند استفاده از روغن‏هايي با گرانروي بيشتري هستند.
استفاده از روغن‏هايي با گرانروي بيشتر باعث مي‏شود روغن کمتر بصورت مه يا بخار در محيط کار پخش شود. معايب استفاده از روغن‏هاي با گرانروي بيشتر نيز به دو دسته تقسيم‏ مي‏شوند:
  • هرچه گرانروی روغن بکاررفته بيشتر باشد، هدر رفتن روغن بصورت آغشته به تراشه‏ها و قطعات بيشتر خواهد بود.
  • آلوده و کثيف‏شدن خط شست‏و شوي قطعات بيشتر مي‏شود.
  • خنک‌کنندگی روغن‌های دارای گرانروی بيشتر، ضعيف‌تر خواهدبود.
اين عوامل باعث شده تا امروزه تلاش شود تا امکان استفاده از روغن‏هاي با گرانروي کمتر بيشتر فراهم آيد. ضعف‏هاي روغن‏هاي فلزکاري با گرانروي کم، مثل نقطه‏ي اشتعال‏ پائين‏تر و پخش و تبخيرشدن بيشتر را مي‏توان با بکاربردن روغن‏هاي تصفيه شده با هيدروژن و يا استرها جبران کرد.
در کاربردهايي که با اجزاء کوچک سرو کار داريم، بهتر است از روغن‏هايي با گرانروي کمتر استفاده کنيم. چون روغن‏هاي با گرانروي بيشتر باعث مي‏شود اين قطعات به‌هم بچسبند و در عمليات شست و شو و جابجايي آن‏ها ايجاد مشکل شود. همچنين روغن‏هاي با گرانروي بيشتر در تنظيم دقيق ابعاد قطعه‏کار ايجاد مشکل مي‏کنند و در مواردي که نياز به دقت زياد است نمي‏توان از اين روغن‏ها استفاده کرد. از آنجا که روغن‏هاي با گرانروي کمتر عمل خنک‏کاري را بهتر انجام مي‏دهند، استفاده از اين روغن‏ها در عمليات تراشکاري با کارايي بالا يک نياز غير قابل انکار است. همچنين براده‏شويي بهتر روغن‏هاي با گرانروي کم باعث مي‏شود اين روغن‏ها در کاربردهايي مانند سنگ‏زني، صيقل‏کاري و تراشکاري که دور کردن براده‏ها از سطح کار داراي اهميت زيادي است، بکار گرفته شوند. در مته‏کاري عمقي نيز استفاده از روغن‏هاي با گرانروي کم باعث مي‏شود براده‏هاي توليد شده در عمق حفره سريع‏تر از آن خارج شوند. از فوايد ديگر بکارگيري روغن‏هاي با گرانروي کمتر کاهش هزينه‏هاي مربوط به تجهيزات جانبي مي‏باشد. به عنوان نمونه، اندازه‏ي فيلترهاي روغن مورد استفاده در کارگاه‏هاي برش بصورت نمايي، با افزايش گرانروي، افزايش مي‏يابد. بنابراين با بکارگيري روغن‏هاي با گرانروي کمتر هم در مکان و هم در هزينه صرفه‏جويي مي‏شود.